szw5W tym tygodniu gościliśmy nauczycieli ze Szwecji, z Borgsmoskolan, z miasta Norrkoping. Spotkali się oni z naszymi uczniami z klas 5,6,7,8, i 3 gim i opowiedzieli o swoim kraju, mieście i szkole. Nawet wzięli "udział" w konkursie recytatorskim dla klas 4-6. Mamy wielką nadzieję na współpracę w ramach programu europejskiego. To było bardzo miłe spotkanie, dziękujemy i pozdrawiamy Was, Linda i Henrik!

This week we hosted a couple of teachers from Borgsmoskolan in Norrkoping, Sweden. They visited our schools to meet our students from grades 5,6,7,8, and the oldest 3rd class of Gimnazjum. They also took part in the poetry contest for grades 4-6. We hope to collaborate with their school within a European programme.
It was really nice to meet you!