Koniecznie zobaczcie!

W Muzeum Narodowym do lutego przyszłego roku można oglądać  wystawę Guercino. Tryumf baroku.

Klasa druga z racji omawianego na języku polskim materiału wybrała się na lekcję Kontrasty baroku zorganizowaną w salach tej wystawy.

Lekcja zapowiadała się niezwykle od samego początku. W muzeum przywitał nas mężczyzna ze skrzypcami. Nie wiadomo było czy instrument to rekwizyt, czy, jak miało się wkrótce okazać, narzędzie edukacyjne. Zaprowadził nas do sal wystawowych. Od razu przykuła naszą uwagę nowoczesna aranżacja plastyczna ekspozycji. Jej autorem jest Boris Kudlička, znany scenograf teatralny i projektant. Cała wystawa trafiła do Polski z powodu trzęsienia ziemi, które zniszczyło Cento- rodzinne miasto Guercina.

Na początku zamieniliśmy się w uczniów barokowego mistrza. Wg przygotowanych przez niego rysunków mieliśmy narysować jakąś zadaną nam część ludzkiego ciała. Nie wszystkim się udało.

Potem oglądaliśmy obrazy, odkrywaliśmy ukryte w nich symbole i słuchaliśmy skrzypcowej muzyki barokowej.

I chociaż większość uczniów pod koniec półtoragodzinnej lekcji czuła się znużona, wszyscy mieli poczucie, że było warto. Wystawę powinni poznać i ci, którzy o baroku wiedzą już wszystko i ci, którzy dopiero za jakiś czas będą się uczyć o kulturze XVII w. Lekcja w muzeum może ułatwić zrozumienie tej epoki.