Muzealni detektywi w akcji.

Nie jest łatwo poznawać życiorysy poetów. Równie trudne wydaje się zwiedzanie muzeów. A czy połączenie tych dwóch na pozór strasznych  elementów da się w ogóle przeżyć?

5 marca przekonali się o tym  uczniowie klasy drugiej na warsztatach w Muzeum Literatury.

Na podstawie wiadomości z życia Adama Mickiewicza i eksponatów zgromadzonych w muzeum jego imienia, adepci nauk wszystkich, w ciągu pół godziny musieli przygotować prezentacje na tematy związane z fragmentami życia polskiego romantyka. Trzeba było zamienić się w prawdziwych tropicieli, żeby wyciągnąć wnioski z eksponatów i poskładać w spójną całość szczątkową wiedzę o poecie. Bo jak na przykład opowiedzieć o miłości do Maryli Wereszczakówny znajdując tylko dwa jej portreciki? Albo jak opowiedzieć o powstaniu listopadowym, skoro na historii właśnie skończyli  poznawać renesans?

Okazało się, że można. Muzealne wystawy są kopalnią wiedzy, której istnienia się nie domyślamy,  byle szybciej przemykając  z sali do sali. Warsztaty "Muzealni detektywi w akcji" zmusiły do wczytania się w treść wystawy. Wysiłek intelektualny podczas warsztatów zaowocował ciekawymi uczniowskimi prezentacjami.

Dobrze po raz kolejny jest się przekonać , że świat stoi otworem przed tymi, którzy są gotowi go poznać.