W nawiązaniu do słów Józefa Piłsudskiego, ,,że ten, kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości" próbowaliśmy szukać ciągłości historii w przekazie między pokoleniami.rezyser

Okazją do tego było spotkanie z reżyserem, dokumentalistą, scenarzystą i producentem Arkadiuszem Gołębiewskim. Nasz gość jest autorem kilkudziesięciu filmów dokumentalnych pokazujących trudne i zawiłe losy Polaków, splątane  z historią naszej Ojczyzny.

W szczególności są to historie Żołnierzy Wyklętych, o których przez kilka dziesięcioleci nikt nie mówił i nie pisał; przeciwnie -  próbowano "ich życie i bohaterstwo pozamiatać pod dywan". Mieliśmy więc niezwykłą okazję obejrzeć najnowszy film pana Arkadiusza Gołębiewskiego  pt. Inka. Zachowałam się jak trzeba, którego premiera w TVP 1 miała miejsce w marcu 2015 w Dniu Żołnierzy Wyklętych. To historia odnalezienia miejsca pochówku Danuty Siedzikówny ps. Inka, która w wieku 18 lat została w bestialski sposób zamordowana przez władze PRL, za - jak twierdzono - bandycką działalność na szkodę państwa. Autor pokazuje postać Inki, wykorzystując nie tylko materiały archiwalne i wspomnienia ale także utwory współczesnych muzyków, inspirowanych Jej bohaterstwem i postawą. Inka stała się jedną z ikon swojego pokolenia. Po projekcji filmu młodzież miała okazję rozmowy z reżyserem oraz wysłuchania pięknej gawędy o wielkich wydarzeniach widzianych oczyma jednostek.

bialoczerwoniPan Arkadiusz jest pomysłodawcą i organizatorem niezależnego, gdyńskiego festiwalu filmowego, który w tym roku odbędzie się po raz siódmy -"Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci". Jest to wydarzenie szczególne. Poza prezentacją filmów zawodowych reżyserów odbywa się konkurs filmów amatorskich, których autorami są gimnazjaliści i licealiści. Poza tym festiwalowi towarzyszą imprezy i warsztaty skierowane do młodzieży. Ogromną wartością  tego przedsięwzięcia jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na więź między pokoleniami, na poszukanie wśród swoich bliskich i znajomych "zwykłych  bohaterów", zachowanie wspomnień odchodzącego pokolenia. Mamy nadzieję, że to spotkanie zainspiruje również naszych uczniów, by utrwalić ślad i by móc w przyszłości powiedzieć, że "zachowali się jak trzeba".

Filmografia Arkadiusza Gołębiewskiego: