W tym roku Święto Niepodległości obchodziliśmy w trochę nietypowy sposób.

GEBETHNER4    BEYER4    HENNEBERG3    KERNTOPF2

 

Tematem naszego szkolnego świętowania byli ludzie, którzy zostali Polakami z własnego wyboru. Przybywali oni do kraju nad Wisłą w poszukiwaniu nowej ojczyzny i nowego domu.

 

Sporą grupę stanowili przybysze z krajów niemieckich, którzy osiedlali się w Warszawie. Tutaj żyli i pracowali, przyczyniając się do znacznego rozwoju naszego miasta. Wśród przybyszów zza zachodniej granicy byli przedstawiciele różnych profesji: naukowcy, architekci, planiści, fotografowie, rzemieślnicy, muzycy, malarze, pisarze, fabrykanci a nawet duchowni. Z czasem asymilizowali się z polskim społeczeństwem, tu zakładali nowe rodziny a ich nazwiska ulegały spolszczeniu. Ludzie ci nie tylko pracowali i tworzyli, ale także walczyli za swoją nową ojczyznę. Innym przejawem ich zaangażowania w życie społeczne była filantropia, o czym dowiedzieliśmy się z warsztatów prowadzonych przez prelegenta z Domu Spotkań z Historią. Spośród kilkuset rodzin Polaków z wyboru wybraliśmy zaledwie kilka, których losy przedstawione zostały w krótkich prezentacjach przygotowanych przez uczniów naszej szkoły.

 

Celem naszej prezentacji było pokazanie ludzi, którzy swoją ojczyznę znaleźli w Polsce, dla niej tworzyli rzeczy piękne i ponadczasowe, dla niej także walczyli i oddawali swoje życie.

 


 GEBETHNER


HENNEBERG


KERNTOPF


BEYER


 

 

 

 

r

l sp

logo

 STALE

WSPÓŁPRACUJEMY:

logo LS

Fundacja Dzielo Nowego Tysiaclecia

mw-logo