Przez cały tydzień nasza szkoła gościła dwóch studentów, którzy przyjechali do Polski jako wolontariusze AISEC.shagun

azisAzis pochodzi z Kirgistanu, ma 18 lat i studiuje prawo. Drugi gość to Hindus o imieniu Shagun, ma 21 lat i będzie inżynierem.

Codziennie, przez cały tydzień, chłopcy opowiadali nam o krajach, z których pochodzą. Zaprezentowali nam podstawowe informacje geograficzne, opowiadali o kulturze, historii i o znanych ludziach. Pokazywali filmy i zdjęcia. Dowiedzieliśmy się, że Kirgistan jest jednym z najbardziej górzystych krajów świata - średnia wysokość to 2700 m n.p.m. Czy wiecie też, że żyje tam trzysta irbisów, czyli panter śnieżnych?

Jeśli chodzi o Indie, dowiedzieliśmy się, że tradycyjne wesele hinduskie trwa siedem dni i zaprasza się na nie czasami nawet tysiąc osób. Ponadto przez dziesięć lat wszystkie dzieci uczą się tańczyć tradycyjny taniec bhangra. Nie uwierzycie też, ale w Indiach istnieje około czterystu języków i dialektów!

Dzięki wizycie naszych gości i zainteresowaniu jakie wzbudzili, w szkole istnieją już plany na wycieczkę do Kirgistanu w tym bądź w przyszłym roku.

Cały ostatni tydzień był bardzo ciekawy i intensywny dla wszystkich. Z naszymi gośćmi porozumiewaliśmy się w języku angielskim. Wywiązało się wiele dyskusji i żartów. My także opowiadaliśmy Azisowi i Shagunowi o Polsce i o nas. Dzięki Panu Adamowi Kowalikowi byliśmy też na wspólnym spacerze po „komunistycznej” Warszawie i na gorącej czekoladzie.

Wszyscy uczniowie i nauczyciele polubili naszych gości i mamy nadzieje, że w przyszłym roku odwiedzą nas kolejni „egzotyczni” studenci.

Tekst: Weronika Latała