Książki, które wykształcony nastolatek znać może i powinien (nasze propozycje)  

1. Wybrane utwory z klasyki światowej

  •     Homer –”Iliada”; „Odyseja”
  •     Sofokles –”Antygona”; „Król Edyp”
  •     „Pieśń o Rolandzie”
  •     „Tristan i Izolda”
  •     Legendy arturiańskie
  •     Wiliam Szekspir –”Romeo i Julia”, „Hamlet”, „Makbet” tłum. S. Barańczak;
  •     Barker Clive – “Abarat”
  •     Baśnie europejskie (np. “Opowieści z Wołoszy, Mołdawii i Siedmiogrodu”; „Baśnie fińskie”; „Baśnie słowackie”; „Zamek Soria Moria”, „Baśnie angielskie” itp.)
  •     Baśnie innych kultur -  (np. „Opowieści ludu Joruba”)
  •     Ray Bradbury – „Jakiś potwór tu nadchodzi”, „Kroniki marsjańskie”, „Fahrenheit 451”
  •     Jorge Luis Borges- „Księga istot zmyślonych”
  •     Michaił Bułhakow - „Mistrz i Małgorzata”
  •     Miguel Cervantes – „Don Kichote”
  •     Antoni Czechow –„Śmierć urzędnika” i inne opowiadania; dramaty
  •     Philips K. Dick- opowiadania
  •     Karol Dickens – „Opowieść wigilijna”, „Dawid Copperfield”, "Oliver Twist"
  •     Arthur Donan – “Przygody Sherlocka Holmesa”; “Pies Baskerwillów”
  •     Fiodor Dostojewski – „Łagodna”
  •     Michael Ende – „Niekończąca się opowieść”
  •     Antoine de Saint Exupéry – „Mały Książę”, „Ziemia planeta ludzi”
  •     Guareschi – książki z serii o don Camillo
  •     Ursula le Guin- „Czarnoksiężnik z Archipelagu”; „Tehanu”; „Najdalszy brzeg”; „Grobowce Atuanu”; „Lewa ręka ciemności”
  •     Ernest Hemingway –„Stary człowiek i morze”, a może nawet „Komu bije dzwon”
  •     Frank Herbert- „Diuna”
  •     Thor Heyerdahl – „Aku – Aku”; „Operacja „Tygrys””; „Kon – Tiki”
  •     Stephen King - „Lśnienie”; „Miasteczko Salem”; „Christine”
  •     Rudyard Kipling- „Księga dżungli”
  •     „Kwiatki świętego Franciszka z Asyżu”
  •     Kai Hermann i Horst Rieck-„My, dzieci z dworca ZOO”
  •      Selma Lagerlof – „Cudowna podróż”
  •     Harper Lee – „Zabić drozda”
  •     Astid Lindgren – „Bracia Lwie Serce”; „Ronja, córka zbójnika”; „Mio, mój Mio”,
  •     London - „Biały kieł”, „Martin Eden”
  •     Farley Mowat – „Nie taki straszny wilk”; „Zwariowana łódka”
  •     Milorad Pavić – „Kolorowy chleb/Niewidzialne lustro”
  •     Edgar Alan Poe – opowiadania
  •     Terry Pratchett – „Niesamowity Maurycy i jego uczone szczury”; cykl „Świat Dysku”
  •     J.D. Salinger – „Buszujący w zbożu”
  •     Steinbeck John – „Perła”
  •     Robert Luis Stevenson – „Wyspa skarbów”, „Porwany za młodu”, „Doktor Jekyll i pan Hyde”
  •     J.R.R. Tolkien - „Władca pierścieni”, „Hobbit…” i inne np. „Sillmarilion” (w miarę możliwości w tłumaczeniu M. Skibniewskiej), „Kowal z Podlesia Większego”; „Rudy Dżil i jego pies”
  •     Mark Twain – „Trzydzieści trzy opowiadania’’
  •     Oskar Wilde -  „Portret Doriana Graya”
  •     Herbert George Wells – „Wojna światów”, „Opowieści fantastyczne”
  •     Juliusz Verne – wszystkie powieści
  •     Kurt Vonnegut- „Śniadanie mistrzów”  

 

        2. Wybrane utwory z literatury polskiej: 

  •     Krzysztof Kamil Baczyński
  •     Stanisław Barańczak – „Fioletowa krowa”, albo inny zbiór wierszy poetów absurdu
  •     Miron Białoszewski – „Pamiętnik z powstania warszawskiego”, wiersze, "Teatr osobny"
  •     Joanna Chmielewska- „Lesio”, „Boczne drogi”, „Zwyczajne życie”, „Nawiedzony dom” i inne
  •     Arkady Fiedler – „Dywizjon 303”, „Kanada pachnąca żywicą”; „Mój ojciec i dęby”; „Ryby śpiewają w Ukajali”
  •     Aleksander Fredro – „Zemsta”
  •     Konstanty Ildefons Gałczyński- „Teatrzyk Zielona Gęś”, wiersze
  •     Jan Gondowicz- „Zoologia fantastyczna”
  •     Zbigniew Herbert- wiersze, dramaty, „Król mrówek”
  •     Aleksander Kamiński –„Kamienie na szaniec”
  •     Ryszard Kapuściński – wybrane utwory
  •     Jan Kochanowski – „Pieśni”, „Fraszki”, „Treny”, „Odprawa posłów greckich”
  •     Leszek Kołakowski – „13 bajek z królestwa Lailonii dla dużych i małych”
  •     Maria Konopnicka- nowele
  •     Zofia Kossak – Szczucka – „Bursztyny”, „Krzyżowcy”, „Boży szaleńcy” inne
  •     Ignacy Krasicki – „Bajki”, „Satyry”
  •     Karolina Lanckorońska – „Wspomnienia wojenne”
  •     Stanisław Lem- „Bajki robotów”, „Solaris”, inne
  •     Adam Mickiewicz – „Ballady i romanse”, „Dziady, cz. II", „Pan Tadeusz”
  •     Czesław Miłosz, wiersze, „Dolina Issy”
  •     Kazimierz Moczarski – „Rozmowy z katem”
  •     Małgorzata Musierowicz- książki z serii Jeżycjada
  •     Maria Pawlikowska –Jasnorzewska, wiersze
  •     Bolesław Prus – „Kamizelka” i inne nowele
  •     Tadeusz Różewicz- wiersze, dramaty, proza
  •     Andrzej Sapkowski- „Wiedźmin”
  •     Henryk Sienkiewicz – „Krzyżacy”; „Trylogia”, „Quo vadis”, nowele
  •     Juliusz Słowacki – „Balladyna”, wiersze
  •     Wisława Szymborska, wiersze
  •      Olga Tokarczuk – na pewno  „Prawiek i inne czasy”, ale inne tez można spróbować
  •     ks. Jan Twardowski- ze względu na patronat szkoły im więcej tym lepiej  (wiersze i proza)
  •     Melchior Wańkowicz – „Ziele na kraterze”; „Na tropach Smętka”, inne
  •     Stefan Żeromski – „Syzyfowe prace”

Więcej propozycji znajdziesz tu: https://web.facebook.com/groups/1391177354332312/

 

 

r

l sp

logo

 STALE

WSPÓŁPRACUJEMY:

logo LS

Fundacja Dzielo Nowego Tysiaclecia

mw-logo