W sobotę 28 września zainaugurowaliśmy warsztat przyrodniczy w Centrum Nauki Kopernik. 

   Pierwsze zajęcia odbyły się w galerii „Człowiek i środowisko”. Zaczęliśmy od Koła Życia, które poświęcone jest życiu człowieka, od poczęcia, przez narodziny, dorastanie, dojrzałość, aż po śmierć. Sprawdzaliśmy wydolność swojego organizmu, działanie zmysłów, anatomię i pracę układów biologicznych.

Następnie udaliśmy się do Teatru Anatomicznego nawiązującego do publicznych sekcji zwłok, fizjologii i anatomii ludzkiego organizmu. Tam sprawdzaliśmy gdzie w ludzkim ciele rozmieszczone są narządy m. in. serce, nerki, wątroba, żołądek, jaki mają kształt i wielkość oraz jaką pełnią funkcję. Ratowaliśmy misia usuwając z jego brzucha „ciało obce” za pomocą  laparoskopii.

Kolejnym celem podróży była Arena, na której odbywa się rywalizacja między gatunkiem ludzkim a innymi zwierzętami zamieszkującymi Ziemię.

Porównywaliśmy zdolności swojego organizmu z wynikami zwierząt, przystosowanych ewolucyjnie do osiągania najlepszych wyników w określonych konkurencjach. Na przykład okazało się, że niektórzy nie byli tak szybcy jak anakonda, ale szybsi od węża. Czy anakonda nie jest aby wężem?

Zwiedzanie galerii zakończyliśmy w części dotyczącej relacji człowieka z otaczającym go środowiskiem. Szukaliśmy zależności pomiędzy kanalizacją, sieciami energetycznymi, ciągami komunikacyjnymi i oczyszczaliśmy wodę.

Wisienką na torcie były zajęcia w laboratorium chemicznym, w którym kontynuowaliśmy badanie właściwości wody oraz przeprowadzaliśmy rozkład wody na tlen i wybuchowy wodór. Nie obyło się bez przygód. 

r

l sp

logo

 STALE

WSPÓŁPRACUJEMY:

logo LS

Fundacja Dzielo Nowego Tysiaclecia

mw-logo