P3151339P3151341

W Fundacji Ormian Polskich dużo się dowiedziałem. Miedzy innymi, w jakich okolicznościach trafili na ziemie polskie oraz jak wygląda ich alfabet.  Najbardziej podobał mi się akt wydany przez władcę Władysława Jagiełłę. Jestem pod wrażeniem, że w takim miejscu może mieścić się tyle wspaniałych, starych eksponatów. W domu również poszukałem w Internecie sławnych osób, którzy są Ormianami i np. dowiedziałem się, że członkowie zespołu System of a Down są pochodzenia ormiańskiego.

 Łukasz Niemotko   Dwa tygodnie temu byliśmy na warsztacie historycznym dotyczącym religii i zwyczajów Ormian. P3151382P3151373
Na początku, zaraz po zdjęciu butów usiedliśmy na krzesłach i słuchaliśmy wykładu pana przewodnika.
Dowiedzieliśmy się że krajem ojczystym Ormian jest Armenia. Ormianie mają bardzo podobna religię do naszej- uznają papieża, mają te same sakramenty co my. Jedyną rzeczą, która różni nasze msze od mszy Ormiańskich jest zwyczaj jej prowadzenia np.: podczas ślubu trzyma się nad parą małżeńską koronę. W trakcie zajęć mogliśmy napisać swoje imię i nazwisko w alfabecie ormiańskim! Pod sam koniec dotykaliśmy i oglądaliśmy stare księgi w ich języku.

 Jan Gradoń

 

r

l sp

logo

 STALE

WSPÓŁPRACUJEMY:

logo LS

Fundacja Dzielo Nowego Tysiaclecia

mw-logo