12401021 1065476636825141 1234181930174315693 n16 stycznia 2016 r. członkowie Koła Varsavianistycznego, mieli okazję spotkać się z uczestnikiem panPowstania Warszawskiego. Prof. Jerzy Majkowski opowiedział o losach jego rodziny w czasie i po zakończeniu II wojny światowej. Nasz gość przez prawie dwie godziny odpowiadał na pytania zadawane przez gimnazjalistów.

Po spotkaniu udaliśmy się na Żoliborz, gdzie trzech uczniów naszego gimnazjum miało za zadanie oprowadzić nas po miejscach związanych z historią Powstania Warszawskiego w tej części Warszawy.

W czasie  dwugodzinnego marszu dowiedzieliśmy się że wszystkie kryptonimy jednostek stacjonujących na Żoliborzu zaczynały się na ,,ż’’ tak jak dzielnica Żoliborz („Żbik”, „Żyrafa”, „Żywiciel”, „Żaglowiec”, „Żmija”, „Żniwiarz”). Podczas  spaceru zwiedziliśmy min. Skwer 21 okręgu AK, teren Fortu Sokolnickiego, okolice kościoła pw. Św. Stanisława Kostki i szkoły pożarniczej.

W trakcie wyprawy oprócz pani Małgorzaty Zielińskiej towarzyszył nam również pan Adam Kowalik, który opowiadał o ogólnej historii tej dzielnicy nie związanej z okresem II wojny światowej. Dowiedzieliśmy się, że Żoliborz dzielił się na „dziennikarski”, „wojskowy”, „urzędniczy” etc.

c
Roztargnienie naszych uczniów – przewodników sprawiło, że chodziliśmy nieco naokoło, co pozwoliło nam zwiedzić większą część tego pięknego brzegu (nazwa dzielnicy pochodzi od francuskich słów Joli Bord (wym. żoli bor) – Piękny Brzeg). Dzięki temu dotarliśmy do ciekawych miejsc,  np. niedaleko fortu mijaliśmy szkołę z widocznymi śladami po kulach, która mimo tych usterek działa do dziś. Dodatkowo jest jednym z niewielu miejsc, które widzieliśmy, związanych z Powstaniem Warszawskim, które nie jest miejscem pamięci ofiar.

Wycieczkę zakończyliśmy na pl. Inwalidów pod pomnikiem nie związanym z powstaniem, a z założeniem pierwszej polskiej dywizji pancernej.

Relację napisał Maks Hojka – jeden z przewodników