czechyWarsztat filmowy kontynuuje swoją podróż po krajach świata, zapoznając się za pomocą kinematografii z najnowszą historiąjaponia narodów. W ostatnim czasie zajmowaliśmy się Czechosłowacją, a dokładnie trudnym okresem rządów sekretarza partii komunistycznej Gustava Husaka. W "Uchu" - czechosłowackim dramacie politycznym, obserwowaliśmy walkę na szczeblach władzy, w tym jednym z ciekawszych "demoludów".

Kolejne spotkanie również poświęcone było historii bloku wschodniemu - tym razem zajęliśmy się transformacją w Niemieckiej Republice Demokratycznej. "Good Bye Lenin" to fenomenalny komediodramat opowiadający o Christiane - nauczycielce wierzącej w socjalizm, wspierającej władze NRD. Christaine zapada w śpiączkę w 1989 roku i budzi się już w nowym demokratycznym kraju, po upadku muru berlińskiego. Akcja filmu koncentruje się wokół zmagań jej syna Alexa, który w trosce o stan zdrowia matki stara się odtworzyć dla niej rzeczywistość dawnego NRD.

Z ostatnio oglądanych filmów, najwięcej emocji dostarczyła nam propozycja z Japonii. "Grobowiec świetlików" to japońska anime, która jest opowiada opartą na faktach historię Akiyuki Nosaki - pisarza, który dorastał w czasie wojny japońsko-amerykańskiej. Po bombardowaniach amerykańskich na wiosnę 1945 on (wtedy nastolatek) zostaje wraz z kilkuletnią siostrzyczką odłączony od rodziców. Sytuacja sprawia, że bohater musi szybko dorosnąć, zmagając się z okrucieństwem wojny. Film niezwykły, choć wyjątkowo smutny.


 

r

l sp

logo

 STALE

WSPÓŁPRACUJEMY:

logo LS

Fundacja Dzielo Nowego Tysiaclecia

mw-logo