org1Tym razem w centrum uwagi były organy w Kościele Wszystkich Świętych i legendy warszawskie w Muzeum Lalek. Członkowie Koła Varsavianistycznego działającego przy Szkole Podstawowej nr 2 Przymierza Rodzin im. ks. Jana Twardowskiego mieli przyjemność poznać organy z parafii Wszystkich Świętych. Pan organista Dariusz Wierucki opowiedział nam o historii tego instrumentu. Dowiedzieliśmy się m.in., że najstarsze organy (wodne) wybudował Ktesibios w III w p.n.e., a największe są w Stanach Zjednoczonych w Atlantic City Convention Hall. Niektórzy z nas zdziwili się, że jest to instrument dęty klawiszowy, a rozpiętość skali dźwięków może wynosić ok. 10 oktaw, co jest porównywalne z zakresem dźwięków odbieranych przez ludzki słuch (od 16 Hz do ok. 20 000 Hz).

Organy w kościele na pl. Grzybowskim mają 5 tys. piszczałek, największe są około 10 metrowe, najmniejsze mają kilka milimetrów. Mieliśmy okazję obejrzeć je z bliska. Widzieliśmy prospekt organowy i zajrzeliśmy do szafy organowej. Pan Dariusz Wierucki wykonał dla nas utwór Toccata i fuga d-moll (BWV 565) Jana Sebastiana Bacha. Potem wszyscy chętni mogli spróbować swoich sił jako organiści (nie mylić z organmistrzami – którzy zajmują się budową i konserwacją tego instrumentu). Niestety okazało się, że możemy tworzyć tylko bardzo współczesną muzykę zwaną potocznie kakofonią dźwięków…
Bardzo dziękujemy proboszczowi parafii ks. Piotrowi Walendzikowi za zgodę na zwiedzanie kościoła w nietypowy sposób i panu organiście za ciekawy pokaz.

W drugiej części naszego spotkania byliśmy w Muzeum Domków dla Lalek, gdzie zapoznawaliśmy się z mniej znanymi legendami warszawskimi i oglądaliśmy wystawę wyróżnionych prac konkursie plastycznym NIE TYLKO BAZYLISZEK - WSPÓŁCZESNE INTERPRETACJE LEGEND WARSZAWSKICH W MINIATURZE.