mykwa 5Na warszawskiej Pradze w dniu 30 grudnia troje uczniów Gimnazjum Przymierza Rodzin nr 2, we współpracy ze Szkołą Dialogu, starało się poszerzać wiedzę warszawiaków na temat historii żydowskich mieszkańców naszego miasta. Na ulicy Kłopotowskiego, obok Liceum Wielokulturowego imienia Jacka Kuronia, gdzie dawniej były mykwa i synagoga, około godziny 12:30 zaczęliśmy działać. W trakcie ponad dwugodzinnej akcji rozdaliśmy wszystkie ulotki dotyczące mykwy żydowskiej stojącej przed laty w tym właśnie miejscu oraz nawiązaliśmy kontakt z wieloma ciekawymi przechodniami, między innymi z generałem Paczkowskim, który poszerzył naszą wiedzę na temat historii i architektury Pragi. Ku naszemu zaskoczeniu, w większości przypadków spotkaliśmy się z ciepłym przyjęciem. Co prawda wielu zabieganych ludzi nie było w stanie poświęcić nam czasu, osoby z którymi najlepiej dawało się złapać kontakt to ludzie starsi. Mimo kilku przejawów niezrozumienia i uprzedzeń, nie doświadczyliśmy żadnych aktów agresji czy wrogości. Wszyscy troje byliśmy zadowoleni z wykonanej pracy i ze zdobytych doświadczeń.

Martyna Madej, Maja Włodarska, Szymon Marchel